Pytania Noob'a :)

Pytania oraz dyskusja na temat Tactics i jego zasad.
suzan
Untertoten
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2016, 08:20

Pytania Noob'a :)

Postautor: suzan » 03 wrz 2016, 11:08

Hej,

Mocno się interesujemy z kolegą systemem i pojawia się parę pytań:
  • czy stare modele mają zaktualizowane karty pod kątem wartości punktowej? Patrzę sobie na zestaw startowy Stefana ale jak patrzę na koszt samego bohatera, to jest mocno wysoki. Jak to jest obecnie?
  • czy warto kupować stare modele? Czy są grywalne / legalne? Widziałem wątek o taliach kart do jednostek v2.0. Czy to jest odpowiedź na moje pytania? :)
  • podoba mi się pomysł na axis grenadierach, co kupić? Jak wesprzeć mechami? Może jakieś pomysły na rozpiskę?
Primary: FoW: Germany ● Team Yankee: Canada ● Warmachine: Crucible Guard
Secondary: FoVietnam: PAVN ● DUST 1947: Axis ● SAGA: Anglo-Danish
Occasionally: Black Powder: British ● Blood Bowl ● Dark Age: Dragyri Ice Caste

JaQbek
Awatar użytkownika
Marine
Posty: 508
Rejestracja: 28 lut 2016, 21:22

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: JaQbek » 03 wrz 2016, 12:41

1. Tak, wszystkie stare jednostki mają zaktualizowane karty - tutaj jest link do kart v.2.0 którymi póki co gramy.
viewtopic.php?f=23&t=67
Niedługo mają wyjść karty v.3.0, które także będą zawierały wszystkie dotychczas wydane jednostki.

2. Warto :) Wszystkie jednostki są nadal i będą legalne. Osobiście swoją armię opieram na 2 kopiach jednej z pierwszych jednostek Osi - Recon Grenadiers/ The Ghost

3. Tutaj jest mały poradnik nt. Osi
viewtopic.php?f=23&t=78#p651
Bro, do you even blitz ?

suzan
Untertoten
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2016, 08:20

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: suzan » 03 wrz 2016, 17:31

Pierwsze koty za płoty. Załóżmy rozwój armii grenadierów, czyli czym warto ich wesprzeć? Ideowo podoba mi się pomysł 2-3 mechów do stada piechoty.
Primary: FoW: Germany ● Team Yankee: Canada ● Warmachine: Crucible Guard
Secondary: FoVietnam: PAVN ● DUST 1947: Axis ● SAGA: Anglo-Danish
Occasionally: Black Powder: British ● Blood Bowl ● Dark Age: Dragyri Ice Caste

JaQbek
Awatar użytkownika
Marine
Posty: 508
Rejestracja: 28 lut 2016, 21:22

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: JaQbek » 03 wrz 2016, 21:46

Grenadierzy ? Służę pomocą ;)
Zacznijmy od góry czyli najważniejszych jednostek:

- dowodzenie Kommandotrupp/ The Old Man - bez tego ani rusz jeśli chcemy tworzyć pluton oparty na grenadierach lub średnich mechach (odsyłam do podręcznika v.3.0)
Poza tym reaktywacja jednostek, naprawy, reanimacje i inne zadania do których jest ten oddział. Plus to że 2 klasa pancerza no i Grenadierzy !

- Recon Grenadiers/ The Ghost - Podstawowy i zarazem najbardziej uniwersalny oddział po stronie Osi jaki do tej pory wyszedł. 4x STG47 i MG48 jest w stanie rozbić każdy oddział do 3 klasy pancerza ze względu na dużą ilość kostek. Dodatkowo panowie zabierają 3x Pancerfausty zdolne przy bardzo dobrych rzutach zniszczyć najcięższe mechy lub co najmniej poważnie im zaszkodzić. No i na deser 'Zwiad'pozwalający na średnich i małych mapach zyskać przewagę na początku gry.

- Sturmpionier - czyli w zasadzie jak wyżej tylko zamiast karabinu maszynowego o sporym zasięgu mamy śmiercionośny miotacz na krótki dystans. Reszta bez zmian. Wspaniałą jednostka do walk na zurbanizowanych mapach lub także jako wsparcie na bliskie dystanse. Posiada zdolność 'Biegiem marsz' pozwalającą na pokonanie dużych dystansów.

- Stormtroops - uniwersalny oddział przeciwpancerny. Zamiast ckmu posiadają Panzerschrecka oraz 2x Pancerfausty. Trzeba się jednak liczyć z tym, że obie te bronie mają różne statystyki i trzeba rzucać kośćmi osobno za każdą z nich.

- Tank Killers - wyspecjalizowany oddział ppanc. 2 Panzerschrecki są w stanie zniszczyć praktycznie każdy pojazd. Dodatkowo broń ta jest 'Granatnikiem' więc można łatwo wyeliminować piechotę za zasłoną. Okupione to jest niestety mniejszą ilością STG47 -> 3 sztuki.

- Obserwatorzy - 2 osobowy oddział do namierzania własne artylerii. W skrajnych przypadkach jako partyzantka :P

- Snajperzy - snajper do eliminowania poszczególnych żołnierzy oraz obserwator wspomagający celowanie. Dla lubiących bawić się w eksperymenty, lub dla poważnych strategów.

- Lasergrenadiers - Najbardziej klimatyczni goście wyposażeni w lasery zdolne bić każdą piechotę i lekkie pojazdy oraz Sturmlaser do bicia ciężkich pojazdów. Lasery, maski pgaz, mroczny klimat, blutkreuz !!! Niestety ze względu na małą ilość kostek oraz stosunkowo wysoki koszt (zamiast nich można wystawić The Ghost) bardzo niepopularna jednostka na stołach.

Bohaterowie

- Manfred - creme de la creme jeśli chodzi o grenadierów. Posiada 'Ruch i Strzał' pozwalający Ruch + Strzał Mierzony lub Marsz + Strzał (i kombinacje tychże). Dodatkowo 'Fighting Spirit' pozwalający raz na grę trafiać na znaczkach frakcyjnych oraz celownikach (bohater i oddział do którego jest dołączony). To wszystko jeszcze okraszone 5 punktami życia (jak oddział !) i niekończącym się Pancerfaustem oraz STG47.

- Stefan - pan majster od miotacza ognia wypalającego piechotę przeciwnika w trybie przyśpieszonym ;) Posiada zdolność 'Biegiem marsz' i jest bardzo dobrym dodatkiem dla Sturmpionierów.

- Sigrid - tak jak panowie z laserami, najbardziej klimatyczny bohater, niestety słaby laser i wysoki koszt sprawiają, że nie jest jakoś popularna na stołach. Sytuację ratuję mocniejszy Pancerfaust oraz eksperckie zdolności w walce wręcz.
Bro, do you even blitz ?

suzan
Untertoten
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2016, 08:20

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: suzan » 03 wrz 2016, 23:45

OK. Starter już kupiony. Zapasowi recon grenadierzy też, tylko pionierzy czekają na swoją okazje. Raczej się uda, bo już jestem w trakcie dogrywania detali. Pytanie tylko czy brać hero lub dowodzenie, czy oba? Jasne, że przydałoby się kupić snajperów, ale nie ma ofert na razie. Powoli, powoli... prawda? :)

To przejdźmy do mechów teraz. 2x Herman + Wotan? A może jeszcze inaczej?

1x Stefan
2x The Ghosts
2x Sturmpioniere
1x Heinrich
1x Herman
1x Wotan AR

a może hard-corowo:

1x Stefan
2x The Ghosts
1x Sturmpioniere
1x Sharpshooters
2x Heinrich
2x Wotan AR

Szczerze mówiąc ta druga wersja mówi do mnie, pytanie tylko czy ma sens na polu bitwy?
Primary: FoW: Germany ● Team Yankee: Canada ● Warmachine: Crucible Guard
Secondary: FoVietnam: PAVN ● DUST 1947: Axis ● SAGA: Anglo-Danish
Occasionally: Black Powder: British ● Blood Bowl ● Dark Age: Dragyri Ice Caste

K-man
Awatar użytkownika
Marine
Posty: 456
Rejestracja: 29 lut 2016, 15:05

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: K-man » 04 wrz 2016, 09:47

Rozważ jeszcze broń wsparcia AXIS, ciężka piechota Death Rays z działem laserowym i KM 13 punktów lub (tu nazwy niepamietam) z działem przeciwpancernym i KM 11 punktów zamiast drugiego lekkiego mecha.

Duży plus to 3klasa, Demage Resilient ciężkiej piechoty i połączenia broni ppanc i MG na piechotę.

suzan
Untertoten
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2016, 08:20

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: suzan » 04 wrz 2016, 09:57

Dzięki za podpowiedź. Możliwe, że skorzystam, bo i tak jest problem z dostępnością starych modeli Heinrich'a... :( ..zależy mi na nich, bo chcę się malować na zimowo. A o snajperach to w ogóle można zapomnieć. :P

A idąc w ciężkie wsparcie można by tak zagrać:

1x Stefan
2x The Ghosts
1x Sturmpioniere
1x Heinrich
1x Ludwig
2x Wotan AR
Primary: FoW: Germany ● Team Yankee: Canada ● Warmachine: Crucible Guard
Secondary: FoVietnam: PAVN ● DUST 1947: Axis ● SAGA: Anglo-Danish
Occasionally: Black Powder: British ● Blood Bowl ● Dark Age: Dragyri Ice Caste

Mysza
Awatar użytkownika
Untertoten
Posty: 26
Rejestracja: 29 lut 2016, 23:13

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: Mysza » 04 wrz 2016, 13:00

Podepnę sie pod ten wątek z różnymi pytaniami.
- Zazwyczaj na ile pkt sie gra ??
-jednostka która żuci dym jest nie widoczna dla przeciwnika ?? Można strzelać spod dymu ??

suzan
Untertoten
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2016, 08:20

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: suzan » 04 wrz 2016, 21:03

Podepnę sie pod ten wątek z różnymi pytaniami.
- Zazwyczaj na ile pkt sie gra ??
-jednostka która żuci dym jest nie widoczna dla przeciwnika ?? Można strzelać spod dymu ??
Z tego co się na forach / blogach zorientowałem, to przyjmij 3 poziomy: 50 (friendly) / 75 (friendly & competetive) / 100 (tournament).
A co do dymu, to wg podręcznika (skrótku zasad PL) jeżeli jesteś w dymie to Cię widać. Jeżeli poza nim, to Cię nie widać. I strzelać z dymu można, ale przez dym nie... bo nie widać. Dobrze gadam? :P
Primary: FoW: Germany ● Team Yankee: Canada ● Warmachine: Crucible Guard
Secondary: FoVietnam: PAVN ● DUST 1947: Axis ● SAGA: Anglo-Danish
Occasionally: Black Powder: British ● Blood Bowl ● Dark Age: Dragyri Ice Caste

Najemnik_001
Awatar użytkownika
Ochotnik
Posty: 206
Rejestracja: 28 lut 2016, 21:21

Re: Pytania Noob'a :)

Postautor: Najemnik_001 » 04 wrz 2016, 21:23

Dym działa w kwestii LOS jak drzewo
jak na nim stoisz to można do Ciebie strzelać a jak stoisz obok to blokuje LOS jak każdy inny obiekt.
W zasadach v3 dym zajmuje 4 pola (kwadrat 2x2) i jedno pole jak go stawiasz musi się pokrywać z polem na którym stoi pojazd.
no i znika na końcu następnej rundy
Jak piechota to najcięższa :D


Wróć do „Zasady i dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości